Smanjenje PDV u turizmu

Zahtev poslodavaca upućen Vladi Srbije da smanji porez na dodatu vrednost (PDV) na usluge u sektoru turizma i ugostiteljstva sa 20 na 10% je promašena mera za pomoć tim firmama tokom trajanja pandemije Covid-19, rekao je danas stručnjak za poreze Nikola Altiparmakov.

On je za Betu izjavio da sve firme u turizmu nemaju isti pad prihoda i da onima koji imaju mali promet takva olakšica ne bi ništa značila.

– Smanjenje PDV na usluge koje se pružaju u turizmu i ugostiteljstvstvu kada nema gostiju ne može da pomogne firmi u tom sektoru da poveća prihod – rekao je Altiparmakov, koji je i član Fiskalnog saveta.

Dodao je da je “najpoštenije” da u poreskom sistemu postoji jedna stopa PDV.

Altiparmakov je rekao da je Fiskalni savet preporučivao da PDV ima jednu stopu za svu robu i usluge, a ne dve, od 10 i 20% kao sada, i da se iz socijalnih razloga ne izuzimaju pojedini osnovni prehrambeni proizvodi sa manjim opterećenjem od 10%.

Sada kada je stopa PDV na neke prehrambene proizvode 10% ona se, prema njegovim rečima, plaća i na jeftin hleb koji koristi najveći broj građana sa niskim standardom, ali i na skupe veste hleba, pa su zaštićeniji bogati potrošači.

Smanjenjem stope PDV na 10% na usluge u turizmu država bi, kako je rekao, “subvencionisala” turističke firme koje i sada dobro rade i imaju goste.

– Nije efikasan ni zahtev za plaćanje PDV po realizaciji posla, jer bi se u tom slučaju i vraćao po realizaciji – rekao je Altiparmakov.

Sistem plaćanja PDV nakon naplate robe ili usluga je, prema njegovim rečima, bio uveden 2012. godine i mali broj privrednika se prijavio da ga tako plaća.

– Taj sistem bi pomogao firmama da postoji docnja u naplati između poslodavaca i države, a ona je sada svedena na minimum – rekao je Altiparmakov.

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da su turistički radnici procenili da bi im u ublažavanju posledica pandemije na poslovanje pomoglo smanjenje PDV i da je Unija poslodavaca samo prosledila njihov zahtev.

– Slažem se da ta mera ne bila efikasna, ako bi se primenjivala linearno, ali može da se primeni selektivno samo na one firme u turizmu čiji su prihodi drastično pali – rekao je Atanacković.

Istakao je da ni zahtev za plaćanje PDV po realizaciji nije “promašen” jer i sada postoji docnja u naplati jer nije iskorenjena ni uvođenjem sudskih izvršitelja.

On je ocenio da bi uvođenje naplate poreza po realizaciji bilo dobro ne samo zbog kašnjenja u naplati nego i zbog toga što se roba često daje na otplatu u više rata, pa pošto se PDV plaća odmah dobavljač time kreditira državu.

– Dobavljač robe je oštećen dvostruko, time što čeka naplatu i time što odmah mora da plati PDV – rekao je Atanacković.

Izvor: Beta / eKapija

 

Leave a Comment