Tradicionalno u Užicu je danas Đurđevski vašar, dan kada je neopisiva gužva, a vašar poseti desetine hiljada ljudi.
Prodavci iz svih krajeva Srbije na tezgama nude raznu robu, ali, kao i prethodnih godina, najpopularnije su gaće i čarape, peškiri, cveće, a onda sve ostale stvari.
Tako su se troje ženskih gaća mogle kupiti za 200 dinara, muške boksrerice od 150 do 300 dinara, 5 pari čarapa za 200 do 250 dinara, grudnjaci od 250 do 300 dinara. Tri peškira od po metar dužine su 500 dinara, cveće u saksijama od 350 do 800 dinara, jastučnice 100 dinara, a veliku pažnju su privukli i baštanski ukrasi u obliku patuljaka, zečeva, pečurki, žaba, koji su koštali 800 dinara. Farmerke su se mogle naći za 700 dinara, radničke pantalone za 1.500 dinara, dok su majice sa motivima za lovce i ribolovce od 1.200 do 1.500 dinara, a obične od 400 do 700 dinara. Bilo je i prafema, neki nudi dva za 100 dinara, a jedna prodavačica vice:”Armani parfem, samo 500 dinara!”.
I životinje – papapgaji, ribice, hrčci, zečevi, pilići i pačići su prvilačili najmlađe, a jedna devojka pazarila je zeca i njeno oduševljenje su mogli čuti svi:
– Izvinite, ali moram da kažem da sam se skoro upiškila od sreće zbog ovog zeka – rekla je ona blistajući od sreće. Ipak su se najviše prodavali pačići po 350 dinara.
Posla je imao i prodavac knjiga.
– Dolazim na svaki vašar u Užicu i mogu reći da se u poslednje vreme sve više kupuju knjige, naročito bake koje kupuju za decu ovaj dečiji program. Prodaju se uglavnom ovi ljubavni romani, laka literatura, a žene su glavni kupci – kaže prodavac knjiga iz Kraljeva.
Zastaju žene pored tezge gde su neobične haljine i bluze rađene čipkom i lanenog platna.
– Ja sam iz Ukrajine, dolazim iz Paraćina, a prodajem italijansku robu. Bluze su od 1.500 do 2.700 dinara, haljine 4.000 dinara – kaže prodavačica tečno na srpskom.
Svakome ko je trebao bilo kakav deo za nekakvu mašinu, mogao je da nađe. A oni koji žele da ukrase dvorišta sa česmama morali su da izdvoje od 8.000 do 12.000 dinara kod kupca iz Prokuplja, dok je zidani roštilj koštao 220 evra. Bilo je i klupa i drugog bašatanskog mobilijera.
Jedna tezga je posebno privlačila pažnju sa ikonama u duborezima.
– Iz Kraljeva smo. Muž ih radi, a ja crtam. Ove ikone srednje koštaju od 4.000 dinara, ove veće 6.000, a ovi mali napisi i ikone koje se kače na zid su po 1.500 dinara. Često njih kupuju kao poklone – kaže prodavačica.
I dok obilaze vašar deca obavezno uzimaju šećernu vunu ili neki liciderski proizvod, a tu su i mnoge igračke na baterije kojima ih obraduju mame i tate.
Galeriju fotografiju pogledajte ispod:
Autor: LZS